Lompat ke konten Lompat ke sidebar Lompat ke footer

Wyobraźnia Twórcza

Wyobraźnia Twórcza

Wyobraźnia twórcza to coś więcej niż tylko aktywna wyobraźnia. Umiejętność aktywnego wyobrażania sobie rzeczy, widzenia i słyszenia rzeczy w umyśle, jest ważną umiejętnością. Nie musi to jednak wiązać się z dużą kreatywnością, prawda? Na przykład marzenia na jawie to proces wyobraźni. Może składać się z rozbudowanego świata fantasy, ale pełnego wszystkich rzeczy, o których myśli wiele osób. 

Wyobraźnia twórcza musi zatem obejmować zdolność nie tylko do wyobrażania sobie rzeczy, ale także wyobrażania sobie rzeczy oryginalnych. To widzenie rzeczy, których inni nie widzą i wymyślanie nowych pomysłów. Więc jak to pielęgnujesz?

Wyobraźnia Twórcza 101

Po pierwsze, ćwiczcie swoją podstawową wyobraźnię. Może to być tak proste, jak myślenie na zdjęciach lub słuchanie muzyki w umyśle. Odtwarzaj małe "filmy" w swoim umyśle, dopóki nie będziesz mógł oglądać ich na komendę. Jest to prosty proces, ale dla tych z nas, którzy nie mogą łatwo zrobić tego naturalnie, może to wymagać dużo praktyki. Na szczęście nie jest to nieprzyjemne działanie.


Drugą częścią rozwoju wyobraźni twórczej jest bardziej kreatywne myślenie i wyobrażanie sobie. Zacznij od zwrócenia uwagi na swoją kreatywność. Nasze podświadome umysły dają nam więcej tego, na co zwracamy uwagę. Ignoruj twórcze aspekty swojego życia, a mówisz swojej podświadomości, że są nieważne. Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że jesteś kreatywny, twój podświadomy umysł zacznie karmić cię bardziej kreatywnymi pomysłami.

Różne otoczenie może również zachęcić do kreatywności. Chcesz więcej kreatywności w swoim życiu miłosnym? Wspiąć się na górę ze swoim partnerem. Piszesz? Spróbuj siedzieć na dachu i pisać. Chcesz nowych pomysłów na swój biznes? Weź zeszyt do parku i usiądź nad stawem kaczek. Zmiana otoczenia może sprawić, że nie będziesz myśleć o koleinach.

Możesz grać w gry, które ćwiczą Twoją twórczą wyobraźnię. Jedna z takich gier wykorzystuje technikę zwaną " concept combination."Samodzielnie lub z innymi graczami łączysz losowe koncepcje lub rzeczy w nowy sposób, aby zobaczyć, kto ma najlepszy pomysł. Na przykład termometr i billboard mogą stworzyć pomysł na znak, który sprawdza pogodę i odpowiednio dostosowuje wiadomość ("Come in out of the heat for a cold beverage" lub " Come in out of the rain and warm up with our gourmet coffee."). 

Nie czekaj na twórczą wyobraźnię

Kreatywna Inspiracja z pewnością może uderzyć w każdej chwili, ale uderza częściej, gdy jest praca zamiast czekać. Więc jeśli chcesz wymyślić kreatywne wynalazki, zacznij mentalnie przeprojektowywać wszystko, co widzisz. Wyobraź sobie lepszy rower, szybszą obsługę poczty lub lepsze krzesło. Kontynuuj to przez trzy tygodnie, a stanie się to nawykiem.

Oczywiście wyobraźnia twórcza wykracza poza rozwiązywanie konkretnych problemów czy wymyślanie rzeczy. Prawdziwie kreatywne umysły zawsze stawiają pytania, a nie tylko rozwiązania. Jeśli chcesz być bardziej kreatywny przez cały czas, skup się na trzech rzeczach: 
  1. Zmieniasz perspektywę. Dziecko może pomyśleć, że praca po prostu nie pracować (przejść na emeryturę) jest głupia. Myślenie z tej perspektywy może dać ci pomysły na to, jak zarabiać pieniądze robiąc rzeczy, które lubisz. Postrzeganie świata jako niedźwiedzia może dać malarzowi nowe pomysły. Patrząc na rzeczy z perspektywy klienta jest pewny sposób, aby znaleźć twórcze ulepszenia dla firmy. Zobacz wszystko z kilku perspektyw. 
  2. Podważanie Twoich założeń. A gdyby restauracje nie miały pracowników? Odwiedzający płacą automat, gdy wchodzą, karmią się w formie bufetu, a wszystko jest tak zautomatyzowane, jak to możliwe, więc jeden właściciel-operator może samodzielnie prowadzić dużą restaurację. Zakwestionuj wszystkie swoje założenia do praktyki. Naprawdę musisz płacić czynsz? Czy baseny potrzebują wody? Czy ćwiczenia mogą być złe?
  3. Niech twoje pomysły szaleją. Czy latające łóżko wydaje się głupie? Może to prowadzić do koncepcji materaca helowego. Kiedy rano z niego wysiadasz, unosi się z drogi, aż do sufitu. Idealny do małych mieszkań. Nie tłumić swojej kreatywności. Odpręż się i pozwól, by przyszły pomysły. Zawsze możesz je później wyrzucić.
Aby te techniki były nawykową częścią twojego myślenia, używaj ich regularnie. Ponieważ rozwój nawyku trwa kilka tygodni, przypomnij sobie, aby używać ich każdego dnia. Zanotuj kilka swoich ulubionych technik na karcie i noś ją ze sobą. Spójrz na to przez cały dzień i zastosuj techniki do wszystkiego. Wkrótce będziesz miał bardziej kreatywną wyobraźnię.

Posting Komentar untuk "Wyobraźnia Twórcza"