Lompat ke konten Lompat ke sidebar Lompat ke footer

Regeneracja Narcyza

Regeneracja Narcyza

Pytanie:

Wydajesz się być bardzo sceptyczny, że ktoś z narcystycznym zaburzeniem osobowości może być skutecznie leczony. 

Odpowiedź:

Narcystyczne zaburzenie osobowości zostało uznane za odrębną diagnozę zdrowia psychicznego nieco ponad dwie dekady temu. Niewielu może szczerze twierdzić, że wiedza specjalistyczna lub nawet dogłębne zrozumienie tego złożonego stanu. 

Nikt nie wie, czy terapia działa. Wiadomo, że terapeuci uważają narcyzów za odpychających, apodyktycznych i niepokojących. Wiadomo również, że Narcyzy próbują kooptować, ubóstwiać lub poniżać terapeutę.

Ale co, jeśli narcyz naprawdę chce się poprawić? Nawet jeśli całkowite wyleczenie nie wchodzi w grę - modyfikacja zachowania nie jest.

Narcyzowi polecam podejście funkcjonalne, w następujący sposób:


Poznaj i zaakceptuj siebie. Oto kim jesteś. Masz dobre i złe cechy i jesteś narcyzem. To są fakty. Narcyzm jest mechanizmem adaptacyjnym. Teraz jest dysfunkcyjna, ale kiedyś uratowała Cię od większej dysfunkcji, a nawet niefunkcjonalności. Zrób listę: co to znaczy być narcyzem w twoim konkretnym przypadku? Jakie są wasze typowe zachowania? Jakie zachowania uważasz za szkodliwe, irytujące, samozniszczające lub autodestrukcyjne? Które są produktywne, konstruktywne i powinny być wzmocnione pomimo ich patologicznego pochodzenia? 
Zdecyduj się stłumić pierwszy rodzaj zachowań i promować drugi. Konstruuj listy samookaleczeń, negatywnych sprzężeń zwrotnych i negatywnych wzmocnień. Narzuć je sobie, gdy zachowałeś się negatywnie. Zrób listę nagród, trochę pobłażliwości, pozytywnych opinii i pozytywnych wzmocnień. Wykorzystaj je, aby nagradzać siebie, gdy przyjąłeś zachowanie drugiego rodzaju. 
Rób to z wyraźnym zamiarem uwarunkowania siebie. Bądź obiektywny, przewidywalny i sprawiedliwy w administracji zarówno kar i nagród, pozytywnych i negatywnych wzmocnień i informacji zwrotnych. Naucz się ufać swojemu "wewnętrznemu sądowi". Ogranicz sadystyczne, niedojrzałe i idealne części swojej osobowości, stosując jednolity kodeks, zbiór niezmiennych i niezmiennie stosowanych zasad. 
Raz wystarczająco uwarunkowane, monitoruj się nieustannie. Narcyzm jest podstępny i posiada wszystkie twoje zasoby, ponieważ to Ty. Twoje zaburzenie jest inteligentne, ponieważ jesteś. Uważaj i nigdy nie trać kontroli. Z czasem ten uciążliwy reżim stanie się drugim nawykiem i wyprze narcystyczną (patologiczną) nadbudowę. 
Być może zauważyłeś, że wszystkie powyższe mogą być obszernie podsumowane, sugerując, aby stać się własnym rodzicem. To właśnie robią rodzice, a proces ten nazywany jest "edukacją" lub "socjalizacją". Sam się rodzic. Bądź swoim własnym rodzicem. Jeśli terapia jest pomocna lub potrzebna, śmiało. 

Sercem bestii jest niezdolność narcystycznego do odróżnienia prawdy od fałszu, pozorów od rzeczywistości, pozowania od bytu, narcystycznego zaopatrzenia od prawdziwych związków i kompulsywnych popędów od prawdziwych interesów i przekonań. Narcyzm to oszustwo. Zaciera rozróżnienie między autentycznymi czynami, prawdziwymi motywami, prawdziwymi pragnieniami i oryginalnymi emocjami - a ich złośliwymi formami. 

Narcyzy nie są już w stanie poznać siebie. Przerażeni wewnętrznymi objawieniami, sparaliżowani brakiem autentyczności, przytłumieni ciężarem stłumionych emocji-zajmują salę luster. Edvard Munch-jak ich wydłużone postacie wpatrują się w nich, na skraju krzyku, ale jakoś bezgłośnie. 

Dziecięca, ciekawa, pełna życia i optymizmu prawdziwa jaźń narcyza jest martwa. Jego fałszywe ja jest, cóż, fałszywe. Jak ktoś na trwałej diecie echa i refleksji może kiedykolwiek zaznajomić się z rzeczywistością? Jak narcyz może kiedykolwiek kochać-on, którego istotą jest pożerać innych?

Odpowiedź brzmi: dyscyplina, stanowczość, jasne cele, uwarunkowania, sprawiedliwość. Narcyz jest produktem niesprawiedliwego, kapryśnego i okrutnego traktowania. Jest gotowym produktem z linii produkcyjnej samookreślenia, winy i strachu. Musi wziąć antidotum, by przeciwstawić się narcystycznej truciźnie. Niestety, nie ma leku, który mógłby złagodzić patologiczny narcyzm. 

Konfrontacja rodziców o dzieciństwie jest dobrym pomysłem, jeśli narcysta czuje, że może to znieść i poradzić sobie z nowymi i bolesnymi prawdami. Ale narcyz musi być ostrożny. Igrał z ogniem. Mimo to, jeśli czuje się przekonany, że może wytrzymać wszystko, co mu ujawniono w takiej konfrontacji, jest to dobry i mądry ruch we właściwym kierunku. 

Moja rada dla narcyzu brzmiałaby wtedy: poświęć dużo czasu na przećwiczenie tego krytycznego spotkania i dobrze określ, co dokładnie chcesz osiągnąć. Nie zamieniaj tego spotkania w monodram, terapię grupową lub próbę. Zdobądź kilka odpowiedzi i poznaj prawdę. Nie próbuj niczego udowadniać, mścić się, wygrywać kłótni, czy oczyszczać. Rozmawiaj z nimi, jak z samym sobą. Nie próbuj brzmieć profesjonalnie, dojrzale, inteligentnie, kompetentnie i zdalnie. Nie ma "problemu do rozwiązania" – tylko warunek, do którego można się dostosować. 

Bardziej ogólnie, staraj się traktować życie i siebie znacznie mniej poważnie. Zanurzenie się w sobie i w stanie zdrowia psychicznego nigdy nie jest receptą na pełną funkcjonalność, nie mówiąc już o szczęściu. Świat jest absurdalnym miejscem. To rzeczywiście teatr, który można podziwiać. Jest pełen kolorów, zapachów i dźwięków, które należy cenić i pielęgnować. Jest urozmaicona, przyjmuje i toleruje wszystkich i wszystko, nawet narcyzów.

Ty, narcyz, powinieneś spróbować zobaczyć pozytywne aspekty twojego zaburzenia. W Języku Chińskim ideogram dla "kryzysu" zawiera część, która oznacza "szansę". Dlaczego nie przekształcisz klątwy, która jest twoim życiem w błogosławieństwo? Dlaczego nie opowiesz światu swojej historii, nie nauczysz ludzi w Twoim stanie i ich ofiar, jak unikać pułapek, jak radzić sobie ze szkodami? Dlaczego nie zrobisz tego w bardziej zinstytucjonalizowany sposób? 
Na przykład możesz założyć grupę dyskusyjną lub umieścić stronę internetową w Internecie. Możesz założyć "anonimowych narcyzów"w jakimś schronisku. Możesz otworzyć sieć korespondencji, Centrum pomocy dla mężczyzn w Twoim stanie, dla kobiet maltretowanych przez narcyzów ... możliwości są nieograniczone. I zaszczepi w tobie odzyskane poczucie własnej wartości, da Ci cel, da ci pewność siebie i pewność siebie. Tylko pomagając innym pomagamy sobie. Jest to oczywiście sugestia-nie recepta. Ale pokazuje, w jaki sposób można czerpać moc z przeciwności losu.

Narcyzowi łatwo jest myśleć o patologicznym Narcyzmie jako źródle wszystkiego, co jest złe i złe w jego życiu. Narcyzm jest hasłem, konceptualnym kozłem ofiarnym, złym nasieniem. Wygodnie ujmuje sytuację narcyzów. Wprowadza logikę i relacje przyczynowe do jego zdumionego, burzliwego świata. Ale to pułapka. 

Ludzka psychika jest zbyt złożona, a mózg zbyt plastyczny, aby mógł zostać uchwycony przez jedną, wszechogarniającą Etykietę, jakkolwiek wszechobecne jest to zaburzenie. Droga do samopomocy i samopomocy przebiega przez liczne skrzyżowania i stacje. Oprócz patologicznego narcyzmu, istnieje wiele innych elementów w złożonej dynamice, która jest duszą narcyzu. Narcyz powinien wziąć odpowiedzialność za swoje życie i nie sprowadzać go do jakiejś dotąd raczej niejasnej koncepcji psychodynamicznej. Jest to pierwszy i najważniejszy krok ku uzdrowieniu.

Posting Komentar untuk "Regeneracja Narcyza"